Tučňáci

22. března 2008 v 18:07 | Wikipedia aj...děkuji fototgrafům |  Zvířata+chovatelství
TUČŇÁCI
Tučňáci se vysytují na Antarktidě, a menšina také v jižní Africe. Jsou dokonale chráněni proti mrazu. Jejich peří nedokáže žádný vítr nadzdvihnout ani profouknout. Tvoří 87 % tepelné izolace. Těch zbývajících 13 % izolace zajišťuje podkožní tuk. Jejich ocas je malý a slouží jako kormidlo. Jeho peří je vodovzdorné a obsahuje vrstvu vzduchu. Nad očima má tučňák "solné žlázy", které vylučují z těla přebytek soli. Dožívají se asi 30 let.
Tučňák požírá hlavně korýše, ryby, nebo hlavonožce. Někdy loví i ve skupinách. Plave podobně jako delfín a ve vodě je téměř pořád. Shání potravu, aby v době půstu (tj. v době rozmnožování) vydržel bez jídla. Vytváří si tak velkou vrstvu podkožního tuku. Díky tvaru těla klade minimální odpor vodě. Plave rychlostí 5-10 km/h, ale na krátké vzdálenosti dokáže vyvinout rychlost i 20-30 km/h.Pod vodou vydrží maximálně 18 minut. Rekord byl, když se jeden tučňák se potopil do hloubky 382 m a po dvou minutách přestávky ještě jednou do hloubky 370 m.
Tučnáci se rozmnožují na začátku arktické zimy. Opouštějí volné moře a vydávají se ve skupinách (někdy až 10 000 jedinců) na svou cestu. Celou dobu nejí (ztratí za čtyři měsíce 25-40 % své hmotnosti) a zastavují se jen na spaní. Až dorazí na místo rozmnožování, utvoří si páry, které jsou každý rok jiné. Svého partnera poznají podle hlasu. Musí si ho zapamatovat, aby ho poznali mezi tisíci jinými tučňáky. Za 10-15 dnů po páření snášejí samice jediné, 450 g těžké vejce. Samice a samec si po snesení vajíčka několik hodin zpívají. Poté samice předává vejce samci. Zanedlouho samce opustí a jde do vody po potravu, protože už 40-50 dní nejedla. Samec musí ještě zůstat s vajíčkem, které má ve své "kapse"mezi nohama, kde teplota neklesne pod 34 °C. Vajíčko je chráněné kůží, která břicho obemkne a nemůže tam tak pronikat ledový vzduch. Po vylíhnutí se mláďata se sdružují do skupin. Tisknou se k sobě a vzájemně se zahřívají, protože teplota někdy klesne i na -50°C.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co posloucháte?

rock 37.5% (6)
pop 12.5% (2)
techno 6.3% (1)
jazz 6.3% (1)
hip hop 18.8% (3)
folk 18.8% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama