Smysly králíků

28. dubna 2008 v 16:03 | foto: www.kralici.cz |  Zvířata+chovatelství
Zrak: Ještě není úplně jisté, jaké spektrum barev dokáže králík rozezenat, ale ví se, že vidí červenou a zelenou. Oči posazené po obou stranách hlavy mu však umožňují vidět poměrně velké zorné pole. Vidí ovšem špatně na blízko, jeho oči jsou uzpůsobeny na dálku, aby mohly zpozorovat nepřítele. Také vidí dobře v šeru, ale oslepuje ho sluneční světlo, obzvlášť červenooké králíky.
Sluch: Je jasné, že velké uši dokáží hodně zaslechnout. Králíci můžou ušima nezávisle na sobě hýbat, a křik či hlasitá hudba jim jsou nepříjemné. Hodně dobře slyší i tiché zvuky, ale beraní králíci mají sluchové schopnosti snížené ( viz obrázek)
Čich: Citlivá nosní sliznice a pohyblivý čenich způsobují, že mají králíci několikrát lepsí čenich než člověk. Rozdráždit jejich nos není těžké, stačí prašné seno nebo sláma. Čich je vyvinut už po narození, a mimo jiné se díky němu králíci mohou poznat. V případě, že máte ruce od jiného zvířete, může se vás králík bát, a totéž způsobuje mýdlo a parfém.
Hmat: Hmatové vousky jsou umístěny na hlavě, po stranách hlavy a u očí. Králíci díky nim mohou poznat šířku průlezu. Ale dotykové podněty vnímají i celou srstí, a proto se rádi k něčemu tisknou. Hlazení je jim příjemné, stejně tak jako tulení k jiným druhům.
Chuť: Stejně jako lidé rozeznámvají králíci sladké, kyselé, slané a hořké. V oblibě mají tudíž sladké jídlo, jako čokoládu a sušenky, nikdy jim to však nedávejte. Způsobují tloustnutí a zažívací potíže. Navíc většina králíků neumí rozpoznat jedovaté rostliny. Bez problémů však jedí kopřivy a trnité rostliny, ale i hořké pampelišky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama