Březen 2009

Rys ostrovid

30. března 2009 v 17:28 | Já, foto :wikipedia.cz |  Zvířata+chovatelství
Toto jsem měla jako referát a dostala jsem z toho jedničku...

Rys ostrovid je jedinou volně žijící kočkovitou šelmou na našem území, ale jenom na Šumavě je pouze 50-100 jedinců. Během devatenáctého století se počet rysů kriticky snížil, a celé jedno století u nás nebyli vůbec. Pak se muselo uměle vysadit 17 karpatských rysů, kteří se stali základem nové populace.

Typickým znakem rysa jsou černé štětičky na uších, velmi krátký ocas a velké tlapy, které zabraňují bořené do sněhu. Základní barva jeho srsti je šedá s žlutavým a s hnědými až červenohnědými skvrnami.

Základním životním prostředím rysa je les, v horách může vystupovat až na hřebeny skalnatým terénem s hustým podrostem
Loví jednotlivě, sdružuje se pouze v době páření. Obývají velké teritorium, až 100km2 které značkujíe trusem a močí, kde nestrpí divoké kočky ani lišky. Když je teritorium vylovené, přestěhují se na nové území.

Jako lovec je rys nejaktivnější v ranních a večerních hodinách. Jeho hlavní potravou je srnčí zvěř nebo mufloni popřípadě kamzíci, a kopytníci až 4y větší než je sám. Loví však také drobné hlodavce, ptáky, lišky, zatoulané a zdivočelé psy, kolouchy nebo nechráněné ovce.
Většinou mu padnou za oběť zesláblí či nemocní jedinci. Zajíc mu tak může vystačit na dva dny, srna až na týden.

Při lovu mu pomáhá jemný čich, schopnost skákat až 5m daleko a velice ostrý zrak. Stejně jako jeho menší domácí příbuzná vidí rys i za šera. K tomu, aby v noci viděl, mu stačí šestkrát méně světla, než kolik potřebují lidé.

K páření dochází nejčastěji v únoru až dubnu. Po zhruba 70 dnech březosti se samici rodí většinou 2 - 3 slepá mláďata. Oči se jim otvírají po dvou týdnech a matčino mléko sají 2 - 3 měsíce. Osamostatňují se asi po 10 měsících a pohlavně dospívají zhruba ve dvou letech. V přírodě se rys dožívá v průměru 17 let (v zajetí až 24 let).
Uznávám, fotka je z wikipeidie...

Básničky na chemii

30. března 2009 v 17:22 | já, kámoška, neznámý autor |  Zajímavosti
No tak pokud se ve škole učíte chemii, určitě znáte periodickou tabulku prvků, na jejíž zapamatování poslouží speciální básničky.
Jelikož něvím, co sem mám dát, dávám vám sem toto. Klidně si to zkopčete...

I. A Hanu líbal na katedře robustný cestář Franc.
II.A Běžela Magda kaňonem, srážela banány ramenem.
III.B Scvrklá Yveta lapila Acc.
IV.B Ti zrádci hafali.
V.B Vás nabádali taky?
VI.B Crr…moment, Waldemar signalizuje.
VII.B manžel Tecky rezignoval.
VIII.B Ferdo, cos ničil… Ručně rohem pod osmi irskými platany.
I.B Cucáš agar automaticky, rentgene?
II.B Zničil ceduli Hugo.
III.A Byl Alexej Gagarin indický tlumočník?
IV.A copak si Gertruda snědla olovo?
V.A Náš pan asistent sbalil bismut.
VI.A Ó slečno sejměte teplé podkolenky…
VII.A Fikaní chlapíci brousili Italům antény.
VIII.A Hele, nech Arga kráčet s Xenií ráno!Je libo pár vtípků?

30. března 2009 v 17:16 | Autora neznám. pokud by jste to ale náhodou byl vy, moc děkuji |  Zábava

Trable s rovnátky

26. března 2009 v 17:05 Zajímavosti
Takže, zese mám období, kdy sem dávam samý blbosti, takže teď vám sem dam pro změnu něco o rovnátkách. Nechci vás teda od nich v žádnym případě odardit, pokud si je chcete dát, ale berte to spíš jako takové upozornění, co vás čeká(může čekat)

mínusy
- jsou drahá a pojišťovna platí jenom část
- nandavání trvá poměrně dlouho - asi hodinu musíte strávit v ordinaci, protože vám je tam musí přilepit
-může se vám uvolnit drátek a píchat vás do tváře, takže než se dostanete k doktorce aby vám to tam zafixovala, máte jí pořádně rozdrásanou
-každý měsíc jdete na utahování drátků a pak vás bolí zuby
-musíte je mít aspoň rok - obvykle
- než si zvyknete jíst s nima, zachytává se vám za ně jídlo
-nesmíte jíst žvýkačky

plusy
+rovnátka jsou docela moderní záležitostí takže s nimi nebudete žádná anomálie
+budete po nich mít krásně rovný zuby - a o to jde, ne?


Rok mého blogu

24. března 2009 v 17:37 Tento blog
No ne, tak jsem si všimla, že můj blog má první narozeniny! Byl založen 8.3.2008 a za tu dobu už sem přišlo asi tak 3600 lidí, neni to sice moc, ale co mám dělat. Můj první článek najdete v rubrice Zvířata+chovatelství, je to něco o zakrslících, takže vás to si zajímat moc nebude. Za ten rok už si můžete přečíst celkem 128 článků, nejvíce jsem jich dala první měsíc - březen, nejméně v prosinci a červenci. Maximální počet komentářů je 12, založených anket 31. Rozhodně mám asi co vylepošvat, nemyslíte...
Extra pro Míšu, pokud si to čte: myslím že nějak v tu dobu byl den talíř a en-ono...ty víš o čem mluvim...:D

Co se nám jednou stalo na výtvarce aneb nevim co sem mam psát

24. března 2009 v 17:33 Články všeho typu
No tak to bylo jenou minulej rok nějak ke konci června, na výtvarce kam chodíme já, kámoška a ségra je vždycky na konci roku výstava obrázků který sme načmárali. Stěny jsou tam polepený obrázkama a ty se během roku moc nemění, ale potom na tu výstavu se dají nový. Takže my jsme s kámoškou něměli co na kreslení a učitelka jak to tam všechno připravovala na výstavu tak se rozhodla, ať jí pomůžem. Řekla, že prej máme ty obrázky sundat ze stěny, srovnat je podle tématu a dát to tam znova, ale stejný ke stejnejm. No tak super, kámoška se eště ptala: takže to máme sundat a pak to tam zasedát? JO. super, takže sundaváme obrázky, přerovnáváme, přerovnáváme...nevěřili byste, jak šíleně píchaj ty špendlíky, kterejma je to tam daný, protože nemaj žádnou hlavičku. Srozpíchanejma rukama tam teda frkáme ty samý obrázky jen na jiný místa, a najendou se přiítí učitelka a zírá co to vyvádíme. "VY MÁCI! Proč to tam dáváte znova!" Ty bláho, já myslela že tam udělam exkrement, protože,,vy máci", my který sme za nic nemohli, a chudáci naše ruce byly propíchaný jak cedník! Vysvětlili sme učitelce, že nám to tak řekla. ,,jejda, já vám to řekla blbě!" no super, bezva, úžasný, geniální! Takže zase musíme všecho sundat! :D njn už na to vzpomínáme se smíchem...na žádný výtvarce by se nestalo, že bysme se nezasmáli!

Už mě to nějak nebaví

16. března 2009 v 19:11 Tento blog
Zdravim ty, koho pořád ještě neomrzel můj nudnej blog. Napadlo mě, že s nim skoncuju, teda ne že ho smažu, ale nebudu moc přidávat články. ddůvod je jednoduchej: nebaví mě to a nevim co sem mam dát. Takže doufam, že vám to moc nevadí, pokud budete hoodně protestovat tak mi to rozmluvíte. V tom případě mi ale, prosím, napište i co sem mam dát

Comeback - postavy

12. března 2009 v 17:13 Filmy a seriály
1. Tomáš - Tomáš Matonoha
Comeback - Tomáš (Tomáš Matonoha)

Bývalá popová hvězda Tomáš má nyní se svým bratrem obchod U dvou akordů, kde prodávají CD. Doma má dospívající dceru Ivu, ale nedovoluje jí pořádně rozvinout svůj živoj, takže mezi nimi pořád vznikají konflikty.
Oblíbená hláška: Tady si šáhni, tady mám takovou lokální horečku!

2.Ozzák - Martin Dejdar
Comeback – Ozzák
Ozzák, potřeštěný Tomášův bratr, je závislý na alkoholu a svůj volný čas tráví v hospodě. Občas pomáhá bratrovi v obchodě, ale moc mu to nejde, takže se podnik ocitá na okraji krachu. V Comabecku je sním asi největší legrace. Nic totiž nebere na těžkou váhu a starosti řeší pivem.
Oblíbená hláška: Vám vrtá chleba, sépie!

3.Iva - Kristýna Leichtová
Comeback – Kristýna Leichtová
Tomášova šestnáctiletá dcera Iva se snaží pořádně si užívat života, ale otec jí v tom brání. Místo toho se tedy stará o domácnost, zatímco Ozzák s Tomášem jsou v obchodě. Lexa je podle ní debil a Saša je její nejlepší kamarádka.
Oblíbená hláška: Kakao, kakao, aby se vám lépe vstávalo!

4.Marcelka - Dana Batulková

Comeback – Je jaro...

Pomáhá Tomášovi v obchodě a na všechno má nějaký lék. Narozdíl od Ozzáka se jí Tomášova hudba líbí, a je pořád ještě jeho velká fanynka. V obchodě se to snaží zmodernizovat, ať se to někomu líbí nebo ne.
Oblíbená hláška:V tubě od zubní pasty

5.Saša - Marie Doležalová
Comeback – Saša

Ivina nejlepší kamatrádka, Lexovo o čtyři minuty starší dvojče. Je trochu nenápadná, nikdo si jí nevšímá, ale nevadí jí to. Iva s ní má trpělivost, a jelikož s nemůže spolehnout na svojí mámu, svěřuje se se svými starostmi Ivě. Všeho se bojí.
oblíbená hláška: Asi nějaká bojovka...

6.Lexa - Matouš Ruml
Comeback - Lexa (Matouš Ruml)

Poněkud přiblblé Sašino dvojče, kterému se šílené líbí Iva, ale ta ho odmítá. Má vzor v Ozzákovi, považuje ho za svého tátu, a skoro nic nechápe. Pořád se snaží získat Ivino srde, ale pomalu mu dochází, že to nejde.
Oblíbená hláška: Promiňtě, pane Pacovský - mamka si asi přestala holit nohy...

7.Simona - Simona Babčáková

Simona dělá barmanku v hospodě U jezevce a pracuje přes noc, takže přes den spí a na svoje děti - Lexu a Sašu, nemá čas - a i tak by se o ně vůbec nestarala, Lexu stejně jako Iva považuje za debila. Ozzák je na ní téměř závislý kvůli pivu, a ona zase díky němu vydělává na hospodě.
Oblíbená hláška. Cleerex...ten mám jen pro zvláštní příležitosti

Nesnášim prázdný blogy

2. března 2009 v 14:59 | já |  Články všeho typu
No takže možná se vám taky někdy stane, že si chcete založit nějakej blog, kde byste publikovali dejme tomu články jenom na jedno téma. Tak si ho založíte...a on už existuje! Když si dáte třeba casopisy.blog., (jestli existuje tak pardon), tak tam chcete mít jenom informace o časopisech a tak zároven doufáte, že když je to takový docela používaný slovo, třeba počítače, morčata, noviny, že to snad bude nějakej hodně dobrej blog...a tak si na něj kliknete a ona je to jenom stránka bez článků a záhlaví z obrázkem z nabídky blog.cz! Tak takovýhle blogy já nesnášim...a stejně ta jako když třeba zkoušim různý bogy a vždycky najdu jenom čerstvě vytvořenej blog beze článků...
PS: Doufám, že nikdo nemá ty blogy, co jsem tam psala to se omlouvám, pokud by neodpovídal mému popisu