Září 2009

Co člověk nikdy nezjistí

29. září 2009 v 15:05 Zajímavosti
Myslíte si, že všechno jde nějakým způsobem vykoumat, že nic není nemožné, a pokud se něco nepodařilo lidem, neznamená to, že to nejde? Já si tedy myslím, že člověk nedokáže všechno a že spousta věcí nám zůstane navždy utajena. Vemte si třeba hned jednu z těch nejobyčejnějších záležitostí, se kterými se setkáváme každý den: lidský hlas. Když člověk hovoří, sám sebe totiž s největší pravděpodobností slyší jinak, než jak to vnímají ostatní lidé. Tak jak ale na to, abychom slyšeli svůj vlastní, nezkreslený hlas? Pokud nějaký takový způsob znáte, docela ráda bych se ho dozvěděla. Protože každého z vás už asi napadlo, že nestačí jen použít diktafon. Veškerá nahrávací zařízení, ať už mobily, diktafony a jiné audiopomůcky, hlas totiž, byť sebenepatrněji, zkreslí. A tak se člověk nikdy nedozví, jak vlastně ve skutečnosti mluví...

Těžký úděl bloggerů

18. září 2009 v 17:21 Tento blog
Kdybych byla novinářkou, už by mě býval pan šéfradaktor dávno vyhodil a ještě k tomu přidal nějakou velmi šťavnatou nadávku ve smyslu, že se nevěnuji svojí práci a kašlu na ni. Ale měl by pravdu. Poslední dobou jsem totiž blog skutečně poměrně zanedbávala, a věřte nebo ne, pádný důvod k tomu nemám. Kdo s napětím očekával nový článek, musel být hodně dlouhou dobu zklamán a skutečně se třesu před vašimi pěstmi, které na mě každou hcvíli dopadnou, pokud to honem nenapravím, tak jsem si musela pospíšit s novým článkem. Jako vždy, je o ničem, ale alespoň se status září(3) změní na září(4). Není to hodně, co říkáte? Čtyři články, a měla jsem na to přitom necelé tři týdny. Inu, čas hrozně letí, ať si říkáte, co chcete, a já si každým dnem říkala: "teď na to není čas, zejtra tam něco hodím." No, a došlo na to až dnes. Takže se vám všem omlouvám, a doufám že se mi odměníte velkým počtem komentářů, ať už kladných, nebo záporných. Blogger musí umět přijímat kritiku...

Sen plný napětí

9. září 2009 v 14:39 Články všeho typu
Včera se mi zdál podivný sen, tak jsem se rozhodla, že ho sem napíšu. Ty sny, to je záhadná věc. Zdají se sice každému člověku, ale jen někdo si je pamatuje. A zdá se jich několik za noc, vždy, když se ve spánku dostaneme do takzvané fáze REM - z anglického Rapid Eye Movement - při které dochází k rychlému pohybu očí pod zavřenými víčky. A když se ráno probudím, obvykle mi události noci splývají, a nikdy nevím, který sen se mi vlastně kdy zdál a kolik jich vlastně bylo. A taky mám pocit, že se mi všechny zdály těsně před probuzením, nebo že jsou tak trochu "nedomyšlené", protože každou chvíli jsme někde jinde, je tam někdo jiný, a ty lidí se prostě vypařují... Těžko říct...a teď už k mému snu:
Byly jsme já, ségra a možná ještě někdo v nějakém městě, taky nevím, co to bylo a kde to bylo, každopádně jsem z neznámého důvodu chodila bosa a bylo tam bláto, takže jsem se pak raději zašla umýt na veřejné záchodky. Ségra tam šla se mnou a zatímco ona si skutečně šla odskočit, ja si myla ty nohy v umyvadle. Byla tam tma, hrozně malý prostor a všechno špinavé, takže už samotné okolí nepůsobilo moc dobře. Pak se ale najednou otevřely dveře jedné z těch kabinek(byly tam dvě a v druhé byla ségra) a přesně v okamžiku, kdy z nich vyběhla tlustá žena, jsem na zemi spatřila tu injekční stříkačku, byla prázdná, ale přesto ve mě hrklo. Ta žena ke mě přiběhla a řvala, kde je ještě jedna skříkačka, ta plná. Já o tom neměla ani tušení, tak jsem říkala že nevím a při tom nenápadně couvala ze dveří, protože ta žena byla očividně narkomanka a potřebovala dávku drog. Ale když jsem vyšla na choodbu, ona popadla tu přázdnou stříkačkzu ze země a chystala se mě jí bodnout, abych jí konečně vyklopila, kde je ta druhá stříkačka, jako kdybych to tak věděla!Celá zoufalá jsem předstírala, že jí vedu někam, kde jsem viděla neexistující skříkačku, jen aby mě nebodla tou prázdnou, protože po tom jsem vážně netoužila. Nevím, jak jsem se z toho pak vyhrabala, každopádně najednou se otevřely dveře té druhé kabinky, vyšla ségra - a ta žena zmizela! Zbyla po ní jen prázdná stříkačka, kterou jsme se ségrou obloukem obešly. Pak jsem se probudila, ale ne doopravdy - v tom snu - a jakobych uvnitř snu přemýšlela o tom, jaký se zdál divný sen. No a pak jsem se probudila ve skutečněsti.
Sen to byl sice 2v1, ale pěkně pitomý, takže doufám, že už se mi nic podoného nikdy zdát nebude...

Vitamíny pro králíky

2. září 2009 v 18:59 Zvířata+chovatelství
Existují tahle rubrika ještě vůbec? Článek jsem nepřidala ani nepamatuji. Proto, aby nějaký přibyl, přidám něco trapného a nudného. Seznam ovoce a zeleniny, kterou lze podávat králíkům. Neusněte!

a)ovoce
 • jablko
 • hruška
 • hroznové víno
 • meloun (včetně slupek)
 • Seznam by mohl pokračovat ještě mnohem dále, ale většina ostatního ovoce je pro králíky buď příliš měkká, takže by se musely servírovat tvrdé kusy - broskve, meruňky, jahody ap. Většína králíků navíc jiné ovoce nejí, někteří nemusí ovšem zkonzumovat ani výše uvedené položky. Mazlavé plody jako banán králíkům už vůbec nechutnají, a stejně to platí o jiných exotických pochoutkách - mango, ananas nebo třeba kiwi. To ovšem neznamená, že jsou nezdravé, a můžete klidně zkusit, jesti je třeba zrovna váš králík nebude jíst. V některých příručkách se také uvádí, že můžete podávat králíkům maliny, ostružiny nebo borůvky, ale nejsem si úplně jistá, zda je mají všichni králíci v oblibě a neznámého se spíše nedotýkají, než se na něj vrhají. Co se mi naopak osvědilo, jsou švetsky, blumy, mirabelky nebo i třešně. Ovšem ve většině příruček se uvádí, že jsou tyto peckovice nevhodné. Naši králíci po nich však nikdy problémy neměly a nevidím důvod, proč je jim nepodávat. Jedovaté přece nejsou.
b)zelenina
 • mrkev (vč. natě)
 • zelí
 • kedlubna
 • okurka (vhodnější pro morčata)
 • hrášek
 • petržel
 • brokolice
 • fenykl
 • kapusta (jen omezeně)
 • salát (jen omezeně)
 • kukuřice
 • celer
 • Zelenina je pro králíky všeobecně vhodnější, protože neobsahuje tolik cukru jako ovoce. Můžete ji bez výčitek podávat každý den. Některé druhy jsou ovšem zvláště nehodné - rajčata, brambory, syrové fazole, feferonky, křen. Jinak můžete v podstatě dávát králíkům veškerou zeleninu, která vám padne pod ruku a kterou byste byli schopni sníst i vy. Paprika, okurka nebo lilek, jsou vhodnější spíše pro morčata, ale chutnají i některým králíkům. Jiní králíci zase třeba vůbec nežerou mrkev, záleží na každém jedinci. A ještě jedna věc - s kedlubnovými listy, zelím a kapustou opatrně. Mají projímavé účinky.Nehorázné plýtvání

1. září 2009 v 19:34 Moje postřehy
Poslední dobou se všude vyskytují články typu - "Je krize, Češi šetří", nebo "Jak nejlíp ušetřit - Top 10 tipů", ale když si to tak vezmeme, možná šetříme na potravinách, ale na ostatních věcech - elektriku nevyjímaje - se držíme pořád na stejné příčce. Proto jsem se rozhodla, že se napíšu seznam toho, kde všude je v domácnosti elektrika potřeba. Jak by se bez ní moderní člověk asi obešel?
Začneme tedy hned ráno a pak se přehoupneme až k večeru.
 • Rozsvítíme si v koupelně, na záchodě, a nebo, pokud je ráno ještě tma, i jinde.
 • Uvaříme vodu na čaj, někdo si vaří také kávu.
 • Někdo si k snídaní dá topinky nebo toasty, či zapne domácí pekárnu, nebo si alespoň nakrájíme chleba na elektrickém kráječi.
 • Téměř v každé domácnosti je po ránu zapnutá televize nebo rádio.
 • Lednice také sežere spoustu energie.
 • S výše uvedeným seznamem si většina lidí vystačí. Pak ale někdo také třeba zapne počítač, rozsvítí akvárium (pokud ho má), vyfénuje si hlavu (pokud si ji myl), nebo si třeba k snídani něco ohřeje.
 • Potom následuje škola nebo práce. Ve škole obvykle elektrika není moc potřeba, pokud se nepočítají předměty jako informatika a takové, kde je třeba počítač.
 • Zato v práci ho má většina lidí zapnutý celý den, k tomu běžně používá kopírku, tiskárnu, scanner, scartovací stroj a jiné papírnické a kancelářské potřeby.
 • Pokud je tma, samozřejmost tvoří lampa.
 • Někdo si rád k práci uvaří kafe nebo čaj a poslouchá rádio.
 • Na "speciálních" pracovních místech je pak elektrika potřeba ještě k mnoha dalším věcem - operační sály, zubařské nástroje, sporáky a trouby, věděcké přístroje, chladicí boxy, a lednici najdeme skoro všude.
 • Když přijdeme domů , většina lidí uklízí nebo vaří. To máme další věci - žehlička, pračka, lux.
 • K vaření je také potřeba třeba mikrovlnka, a opět ta samovarná konvice či kávovar, šlehač, mixér, samozřejmě lednice,o které se již několikrát psalo stejně jako o sporáku a troubě.
 • Večer se rozsvěcí.
 • Kromě toho se obvykle zapne televize a taky počítač nebo rádio.
 • Další věcí, která v domácnosti často spaluje energii, je nabíječka mobilů, alarm ap.
 • Na zahradě je třeba sekačka, nebo třeba motorová pila a spoustu jiných vymožeností - křovinořezy apod.
To je jenom zlomek, protože elektriku žere ještě spoustu dalších věcí. Možná, že když byli pračlověci spokojeni s ohněm, nikdy by je nenapadlo, že by mohli někdy jenom zmáčknout tlačítko a celá jeskyně by se rozsvítila. Nebo že by si vyprali oblečení, vyžehlili ho či si upekli lasagne. A dnes také už nikoho nenapadá, jaká další vymoženost přijde za chvíli. Když se koukneme do minulosti a vidíme, kolik toho lidé tenkrát měli, tak si říkáme, že museli úplně cítit v kostech, v jaké bídě oproti dnešku žijí. Jenže oni předpokládali, že jsou moderní a na vrcholu bohatství. Kdo ví, jak na nás za tisíc let budou pohlížet vzdálení příbuzní, když si uvědomí, jak jse toho vlastně měli málo...