Únor 2010

Šestitisícovka dobyta

16. února 2010 v 15:27 Tento blog
Tento blog se po dlouhé době může opět pochlubit malým úspěchem. Téměř dva roky po jeho založení už ho navštívilo víc jak šest tisíc návštěvníků, při posledním prohlížení to bylo 6026. Tímto chci však poděkovat hlavně vám, čtenářům - vždyť přečíst si jen jeden článek návštěvnostní statistice velmi pomůže! Doufám, že se tempo návštěvnosti bude čím dál zrychlovat, abych mohla znovu s radostí sledovat Toplist. Snad s mým blogem nadále zůstanete, a pokud i vy máte nějakou svou internetovou stránku, přeji vám mnoho úspěchů s ní. Jestli jste doposud nezdolali hranici šesti tisíc, tak snad se k tomuto číslu brzy dopracujete, a já jenom doufám, že můj blog se bude moci již brzo přidat k těm, co pokořili hranici sedmi tisíc....

5 věcí, které nemám ráda na zimě

6. února 2010 v 16:36 Aktuality
Tak jsem se po dlouhé době opět dostala k blogu. Ale ani po měsíci není stav venku za okny jiný - pořád panuje zima. Protot jsem se v rámci nové článku rozhodla dát sem takový netradiční seznam.

1. Teplota
V žádném jiném ročním období nejsou teploty tak nízko, jako právě v zimě. Ze začátku to samozřejmě nikomu nevadí - po horkém létě konečně přichází úleva, mráz kreslí na okna úžasné vzory a voda v jezerch zamrzá, takže se dá bruslit. Ale s postupem času snad už každý začne nadávat na to, jak mu mrznou uši, jak si zase zapomněl rukavice nebo že si musí pořídit teplejší boty. Zima nás nechá raději doma, než abychom vylezli ven, byť jenom na chvíli.

2. Oblékání
V těsné souvislosti s první položkou mého seznamu je položka druhá - v zimě se musí pořád myslet na to, kolik vrstev si na sebe musíme vzít, abychom náhodou neprochladli. A když už se nám něco takového podaří, málem se venku ani nemůžeme hýbat, pohyb nám totiž zněmožnuje tlustá mikina nebo svetr a na tom ještě kabát. Navíc si nemůžeme jeno tak vyběhnout ven kdykoli nás napadne, musíme si na sebe nejdříve hodit šálu, čepici, rukavice...

3. Sníh
Je romantické pozorovat, jak vločky za oknem padají a na zemi vznikají krásné, neporušené hromady čerstvého sněhu. Ale když se jenom nepatrně oteplí, sníh začně tát, promění se na špinavou břečku a, lidé stráví celé ráno prohraáváním aspoň nějaké cesty k jejich vchodu nebo odhazováním sněhu z auta, aby se nestali úplně odříznutí od okolního světa. Sníh dříve či později začne komplikovat taky dopravu, a když do něj zapadneme, máme ho rázem v botách, nemluvě o lavinách a sněhu, který může čas od času spadnout ze střechy. A nebo se pod ním střecha rovnou prolomí.

4. Led a rampouchy
Ještě horší než sníh je led. Kromě toho, že se dá bruslit, na něm nevydím snad žádná další pozitiva. Snad každý z nás už na něm někdy uklouzl, a toto nebezpečí bychom věru neměli brát na lehkou váhu, nemluvě o tom, jak nepříjemné je tuto krustu z chodníků odstraňovat. Každoročně led způsobí mnoho starostí rybářům, kteří mají strach o ryby v rybnících, a téměř každodenně musí majitelé aut odstraňovat zamrzlou vrstu z čelních skel vozidel. Voda zamrzá také hospodářským zvířatům, které nemohou pít, a na střechách se vytváří ramouchy, jejichž pád může taky způsobit nějakou tu nehodíčku.

5. Brzké stmívání a ospalé počasí
Stejně jako k létu patří slunečný den, patří k zimě i brzká tma. Sotva člověk přijde domů, už se začíná pomalu stmívat. O Vánocích je tma už ve čtyři hodiny odpoledne, naštěstí se postupem času začíná stmívání pomalu oddalovat - no a dneska je půl páté a zatím je vidět. Přesto už se ve vzduchu objevuje náznak šera. A ospalé dny, nechuť ke vstávání a podobné nepříjemné faktory zimu ještě zhoršují.

Nemůžu však tvrdit, že na zimě vidím jen samá negativa. Kdyby nebyla, tak bychom is nedokázali pořádně užívat léra, nemohli bychom si zalyžovat, zasáňkovat nebo zabruslit na zamrzlém rybníku. A někdo á zimu mnohem víc rád, než léto. To se o mně ovšem říct nedá.