Červen 2010

Jak je to u mě se čtením

24. června 2010 v 14:14 Knihy apod.
Kdo mě zná, tak ví, že jsem člověk knihomolný (nebo knihomilný?). Knížka je mým všudypřítomným společníkem. Beru si ji do školy a čtu si o přestávkách, na zastávkách a při jízdě dopravními prostředky, večer před spaním, v čekárnách a když mám dlouhou chvíli doma tak i tehdy.
Od té doby, co mi bylo patnáct let, si v knihovně mohu půjčovat i knížky pro dospělé, takže zažívám žně - je jich totiž mnohem víc než těch pro mládež.
Nesnáším chvíle, kdy nemám co číst, ale od Vánoc se mi to nestalo - teprve před pár měsíci jsem dočetla prosincovou várku a v knihovně jsem si vypůjčila hotová kvanta pokud možno alespoň třísetstránkových románů.
Byly doby, kdy jsem měla nejraději fantasy příběhy typu Harry Potter, Eragon, Hlouběji do Podzemí. Neměla a nemám však moc ráda "dračí" nebo takové, kde vystupují elfové, skřítci a podobné bytosti, nadpřirozené bytosti u mě mají zelenou většinou jenom tehdy, když zastupují tu "zlou" stranu, a takových fantasy knih je většinou spíše méně. Poslední dobou tedy přecházím na žánr detektivní, kriminalistický až hororový, pokud možno i pro dospělé, něco, kde se odehrál takový příběh, který by byl teoreticky možný. Naštěstí je takových knih na světě spousta - ach, jak děkuji všem, kdo byli schopní sepsat takové beletrie tak, aby to mělo šťávu, bylo to dobře promyšlené, napínavé a přitažlivě sepsané!
A podle čeho si knížky vybírám? Nevím proč, ale hodně mi záleží na grafice. Když se mi nelíbí titulní stránka, tak se na obsah většinou ani nepodívám. Hraje pro mě roli i grafická úprava "vnitřku" - to, jak jsou odděleny jednotlivé kapitoly, jestli jsou tam ilustrace apod. V těchto "grafických" ohledech jsem ale dost tolerantní.
Dále koukám na to, jak je knížka tlustá a jestli má pevnou vazbu - z mojí zkušenosti nebyly úplně kvalitní takové knížky, které byly brožované a zhruba pouze stostránkové.
Ale především je důležitá antonace. Pokud úplně chybí, kniha u mě ztrácí část své dobré pověsti, byť může mít kvalitně zpracovanou grafiku. Úryvek mi nevadí, ale nesmí tam být jenom ten - kdo z toho má poznat, o čem kniha je?
Takže jaká kniha je podle mého výběru nejlepší? Pořádně tlustá, přitažlivě graficky zpracovaná, s dobrou zápletkou a rozuzlením, kvalitní antonací, v pevné vazbě a pokud možno i bez ilustrací. A když se mi líbí, ocením i odkaz na další autorova díla, třeba i s jeho krátkým životopisem.
Aale nemůžu si stěžovat, takových knih není naštěstí málo!
A co vy, jste stejní knihomilové jako já?

Vždyť je červen

21. června 2010 v 14:46 Aktuality
Tak a je to tady. První měsíc, kdy jsem nepřidala žádný článek je za námi - květen. Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou to na vás vybalím - nechtělo se mi. Taky asi nebyl čas, měla jsem na práci něco jiného, nebo jsem neměla nápady na nové články...no a už to bylo. Trochu jsem se nad tím zamyslela a dneska, když nám odpadly tři odpolední hodiny, jsem se rozhodla s tím něco udělat a přidat sem nějakou tu novinku.
Ve světě se toho zase děje docela dost - kromě toho, že ropy nám uniká mnohem víc, než se dosud předpokládalo, tu máme nepokoje v Kyrgyzstánu nebo volbu nového polského prezidenta a já se nestačím divit, jak zpravodajské servery přicházejí se stále novými titulky - no a u mě pochopitelně nepřibývá vůbec nic. Ale to hlavní je, jaké máme počasí. Loni touhle dobou si pamatuji, jak jsem přidávala články typu "to je zase vedro," ale dnes se podívejte z okna a řekněte mi - má vůbec smysl o tom ještě něco říkat? Počasí si prostě dělá co chce, no a pak mi ještě něco říkejte o globálním oteplováním. Dnes nám začíná a léto a slunce se nám pořád moc nepředvedlo, dneska to bude sotva 18°C. No jasně - proč ne? Proč bychom si neměli hezky užít zimu, když jsem jí měla během jejího dlouhého trvání až pokrk a na léto jsem se tak těšila? Vždyť je červen, tak co bych měla chtít...?