Jak je to u mě se čtením

24. června 2010 v 14:14 |  Knihy apod.
Kdo mě zná, tak ví, že jsem člověk knihomolný (nebo knihomilný?). Knížka je mým všudypřítomným společníkem. Beru si ji do školy a čtu si o přestávkách, na zastávkách a při jízdě dopravními prostředky, večer před spaním, v čekárnách a když mám dlouhou chvíli doma tak i tehdy.
Od té doby, co mi bylo patnáct let, si v knihovně mohu půjčovat i knížky pro dospělé, takže zažívám žně - je jich totiž mnohem víc než těch pro mládež.
Nesnáším chvíle, kdy nemám co číst, ale od Vánoc se mi to nestalo - teprve před pár měsíci jsem dočetla prosincovou várku a v knihovně jsem si vypůjčila hotová kvanta pokud možno alespoň třísetstránkových románů.
Byly doby, kdy jsem měla nejraději fantasy příběhy typu Harry Potter, Eragon, Hlouběji do Podzemí. Neměla a nemám však moc ráda "dračí" nebo takové, kde vystupují elfové, skřítci a podobné bytosti, nadpřirozené bytosti u mě mají zelenou většinou jenom tehdy, když zastupují tu "zlou" stranu, a takových fantasy knih je většinou spíše méně. Poslední dobou tedy přecházím na žánr detektivní, kriminalistický až hororový, pokud možno i pro dospělé, něco, kde se odehrál takový příběh, který by byl teoreticky možný. Naštěstí je takových knih na světě spousta - ach, jak děkuji všem, kdo byli schopní sepsat takové beletrie tak, aby to mělo šťávu, bylo to dobře promyšlené, napínavé a přitažlivě sepsané!
A podle čeho si knížky vybírám? Nevím proč, ale hodně mi záleží na grafice. Když se mi nelíbí titulní stránka, tak se na obsah většinou ani nepodívám. Hraje pro mě roli i grafická úprava "vnitřku" - to, jak jsou odděleny jednotlivé kapitoly, jestli jsou tam ilustrace apod. V těchto "grafických" ohledech jsem ale dost tolerantní.
Dále koukám na to, jak je knížka tlustá a jestli má pevnou vazbu - z mojí zkušenosti nebyly úplně kvalitní takové knížky, které byly brožované a zhruba pouze stostránkové.
Ale především je důležitá antonace. Pokud úplně chybí, kniha u mě ztrácí část své dobré pověsti, byť může mít kvalitně zpracovanou grafiku. Úryvek mi nevadí, ale nesmí tam být jenom ten - kdo z toho má poznat, o čem kniha je?
Takže jaká kniha je podle mého výběru nejlepší? Pořádně tlustá, přitažlivě graficky zpracovaná, s dobrou zápletkou a rozuzlením, kvalitní antonací, v pevné vazbě a pokud možno i bez ilustrací. A když se mi líbí, ocením i odkaz na další autorova díla, třeba i s jeho krátkým životopisem.
Aale nemůžu si stěžovat, takových knih není naštěstí málo!
A co vy, jste stejní knihomilové jako já?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nelili Nelili | Web | 24. června 2010 v 14:42 | Reagovat

Paráda, tohle je snad nejdelší článek, co jsem u Tebe kdy zažila. Musím říct, že umíš docela hezky psát, mohla bys psát častěji. ;)

Přiznám se, že v poslední době na knihy moc času nemám. A když už, tak mám co dělat, abych stihla přečíst povinnou četbu do školy, tudíž si v poslední době knihy vybírat nemohu. Když se mi nelíbí, je to můj problém, ale stejně ji přečíst musím. To mi na povinné četbě trošku vadí.
Každopádně knihy jsou něco překrásného. ;)

2 Nelili Nelili | Web | 24. června 2010 v 14:43 | Reagovat

A úžasný pocit je, když vejdu do knihovny a vidím tu spoustu knih, které jsou pečlivě naskládané v poličce. Někdy si říkám, jestli to není úchylka, protože se mi knihovy nehorázně líbí. :D

3 matanov matanov | Web | 25. června 2010 v 15:02 | Reagovat

Anotace zásadně nečtu, protože tam většinou prozradí děj poloviny knihy a já pak jenom čekám, co se stane dál - radši čtu knihu bez jakékoli znalosti obsahu.

Byly časy, kdy jsem zhltla 10-15 knížek za měsíc, dnes jsem ráda, když přečtu 1, 2, 3... Nedokážu se tolik soustředit, mám pocit, že mi něco uniká, navíc si nemám o své četbě s kým popovídat... Je to bída, když sestra nečetla ani tak zásadní věc jako "Pýcha a předsudek" :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama